Nasze codzienne wybory żywieniowe wiele o nas mówią. Zdecydowana większość z nas nie ma czasu i ochoty na samodzielne gotowanie w domu – wybieramy silnie przetworzone, gotowe dania. Długotrwałe spożywanie takich potraw przyczynia się nie tylko do nadwagi, ale też pogorszenia stanu naszego zdrowia. Jak to możliwe?

Produkty świeże i silnie przetworzone

Podstawą codziennej diety powinny być przede wszystkim warzywa i owoce w nieprzetworzonej formie. Warto mieć na uwadze, że proces obróbki cieplnej powoduje niszczenie cennych witamin i mikroelementów. Warzywa i owoce powinny być jedzone codziennie!

Dlaczego jedzenie potraw silnie przetworzonych jest tak groźne? Przede wszystkim problemem jest wysoka ilość tłuszczów i węglowodanów w takich potrawach. Przyczyniają się one do podwyższania poziomu cholesterolu, jak również do wzrostu masy ciała. Długotrwałe spożywanie takich potraw prowadzi również do niedoborów w podstawowych składnikach odżywczych.

Dania wegetariańskie – ciekawa alternatywa i zdrowie na talerzu!

Dieta wegetariańska zdobywa coraz większe uznanie – olbrzymia ilość przepisów bezmięsnych dostępna jest bezpłatnie w sieci. Dieta tego typu jest coraz częściej rekomendowana nie tylko przez względy etyczne, ale również jako działanie mające wspierać ochronę środowiska i klimat. Przykładem smacznych dań wegetariańskich jest przepis na spaghetti z pieczonymi pomidorami i papryką. Takie danie nie tylko zaspokoi głód, ale też zachwyca bogactwem ciekawych aromatów. Bezsprzecznie doda również sił! Wybierając dietę wegetariańską, musimy pamiętać o tym, aby zamiast białka zwierzęcego dostarczać do organizmu białko roślinne. Znajdziemy je przede wszystkim w roślinach strączkowych. Decydując się na dietę wegetariańską, warto również kontrolować poziom żelaza w organizmie – wegetarianie często cierpią na jego niedobór, co może powodować osłabienie organizmu.

 

 

Comments are closed.