Choć Stambuł już od wielu lat nie jest stolicą Turcji, to nadal wiele osób błędnie wskazuje go jako stolicę imperium. Historia jednak sprawiła, że to właśnie w Ankarze znajduje się siedziba tego ogromnego kraju. Dlaczego przeniesiono stolicę oraz od kiedy została nią Ankara? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Historia miasta Ankara

Ankara Turcja ma bardzo długą i ciekawą historię, a także bogatą kulturę, którą ukształtowały ludy, bytujące na tamtejszych ziemiach. Rzymianie, Persowie i Grecy znacząco przyczynili się do kształtowania cywilizacji. Miasto, dzięki swojemu położeniu na szlaku turystycznym charakteryzowało się dużym znaczeniem.

Od IV do XI wieku miasto było stolicą wielkiego Imperium. Pod rządami Bizancjum miasto przyjęło chrześcijaństwo. Po przejęciu terenu przez sułtana Wielkich Seldżuków obszar miasta znalazł się pod panowaniem Imperium Osmańskiego i pozostało tak, aż przez kolejnych sześć stuleci.

Przez wiele lat na terenie Ankary toczyły się ciągłe walki. Trwająca wojna przechyliła szalę zwycięstwa na rzecz Osmanów. Rok 1517 to podbicie Egiptu i przeniesienie kalifatu do Stambułu. Miasto stało się centrum islamskiego świata, aż do dnia 15 marca 1919 roku, kiedy to wkroczyły do niego wojska alianckie.

I wojna światowa stała się więc punktem zwrotnym w kwestii zmiany lokalizacji stolicy Turcji. Urzędowa degradacja nie zaszkodziła jednak Stambułowi. Obecnie nadal cieszy się ono ogromną popularnością wśród turystów, a także okolicznej ludności.

Kiedy Ankara stała się stolicą Turcji?

Imperium Osmańskie przegrało I Wojnę Światową, czego wynikiem była kontrola znacznych obszarów przez wojska alianckie. Państwa takie jak Francja, Wielka Brytania, Grecja i Włochy zaplanowały podzielenie tureckich ziem pomiędzy siebie. Jednak plany te zniweczył Mustafa Kemal Atatürk przywódca ruchu narodowego. Okupowane tereny zostały odbite, a także ustalono granice Turcji, które obowiązują aktualnie.

Mustafa Kemal Atatürk w roku 1920 roku ustanowił Ankarę jako swoją siedzibę. Jego decyzja była uzasadniona położeniem miasta w centralnej części kraju, a także funkcjonowaniem w nim ważnych instytucji państwowych takich jak Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji, rząd kemalistowski wraz ze sztabem generalnym Sił Narodowych. Jednak proces przenosin stolicy do Ankary miał również wymiar symboliczny. Miał bowiem oznaczać budowę silnej republiki, odciętej od dziedzictwa Imperium Osmańskiego.

13 października 1923 roku Ankara oficjalnie stała się stolica Turcji. A już 29 października tego samego roku parlament ogłosił powstanie Republiki Tureckiej.

Comments are closed.