Depilacja laserowa jest uznawana za najskuteczniejszą metodę usuwania zbędnego owłosienia. Pozwala na uzyskanie permanentnie gładkiej skóry już po kilku sesjach. Jednak czy zabieg może nieść ze sobą skutki uboczne? Dowiedz się, czy depilacja laserowa jest bezpieczna!

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to prosty zabieg polegający na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą skupionej wiązki światła. Urządzenie wykorzystywane w tej procedurze ma zdolność wykrywania cebulek włosowych poprzez namierzanie zawartego w nich barwnika. Dlatego depilacja laserowa, np. w Novoderm w Łodzi jest najłatwiejsza do przeprowadzenia u osób o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu. Jednak nowoczesne lasery coraz lepiej radzą sobie również z innymi przypadkami.

Czy istnieją przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Chociaż depilacja laserowa to bezpieczny zabieg, nie każdy może się jej poddać. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • aktywne nowotwory,
  • świeża opalenizna,
  • stosowanie preparatów z retinolem lub innymi substancjami światłouczulającymi,
  • łuszczyca,
  • świeże skaleczenia lub infekcje w potencjalnym miejscu zabiegowym,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • epilepsja.

 

Zwykle zabiegu nie rekomenduje się również osobom chorującym na cukrzycę. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu depilacji laserowej zawsze podejmuje lekarz.

Czy depilację laserową można wykonywać przez cały rok?

Zabiegu depilacji laserowej nie przeprowadza się w przypadku świeżej opalenizny. Słońca należy unikać również w okresie pomiędzy sesjami (zwykle 6-8 w odstępie ok. 4-6 tygodni), a także przez pewien czas po ostatnim zabiegu. Dlatego wiele zależy od części ciała oraz stroju. Jeżeli planujemy plażowanie i nie potrafimy sobie tego odmówić, depilację laserową można przeprowadzić w wakacje. Jeśli jednak nie mamy nic przeciwko noszeniu długi spodni czy bluzek z dłuższymi rękawami przez całe lato, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sesje odbywały się również w okresie upałów.

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?

Wiązka lasera stosowana w depilacji laserowej trwale niszczy cebulki włosowe. Dlatego pozwala uzyskać trwały efekt gładkiej skóry. Należy mieć jednak świadomość, że nie dzieje się to od razu po wykonaniu procedury. Potrzeba około 2 tygodni, aby włosek samoistnie wypadł z uszkodzonego mieszka. Co więcej, światło lasera jest w stanie uszkodzić jedynie włosy w fazie wzrostu (anagenu). To właśnie z tego względu zawsze potrzebne jest kilka powtórzeń.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Pierwszym i najważniejszym etapem przygotowań do zabiegu depilacji laserowej jest wizyta u specjalisty, który przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Dzięki temu możliwe jest między innymi ustalenie ewentualnych przeciwwskazań. Rozmowa taka powinna odbyć się nie później niż na miesiąc przed planowaną pierwszą sesją, aby lekarz mógł odpowiednio wcześnie przekazać instrukcje co do przygotowań oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania pacjenta. Na 4 tygodnie przed pierwszym zabiegiem należy całkowicie zrezygnować z opalania. Zabronione jest nie tylko naturalne opalanie na słońcu, lecz także wizyty w solarium, a nawet za pomocą samoopalacza. Należy również zaprzestać stosowania metod depilacji polegających na wyrywaniu włosków, np. woskiem, cukrem, pęsetą czy depilatorem. Nie wolno też stosować mocnych peelingów, zwłaszcza chemicznych. Na co najmniej tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania preparatów światłouczulających, w tym również ziół (np. dziurawca). Dzień przed pierwszą sesją konieczne jest dokładne ogolenie okolicy zabiegowej za pomocą maszynki. W dniu zabiegu nie wolno nakładać żadnych kosmetyków. Skóra powinna być czysta, zabronione jest nakładanie kremów czy balsamów oraz dezodorantu. W niektórych przypadkach (jak wyjątkowo sucha skóra) możliwe jest zastosowanie specjalnych preparatów zaleconych przez przeprowadzającego depilację specjalistę.

Comments are closed.