Każde zapewne choć raz w swoim życiu słyszał o drzewkach bonsai. Te przepiękne, miniaturowe rośliny pochodzą oczywiście z Japonii i oprócz niezwykłego wyglądu charakteryzują się również zawrotnymi cenami. Rekordowa cena bonsai wyniosła na aukcji ponad milion dolarów. Czy każde drzewo tego rodzaju jest tak drogie, a jego uprawa zarezerwowana jedynie dla najbogatszych?

Drzewka bonsai ceny — czy wszystkie drzewka są drogie?

Hodowla drzewka bonsai wydaje się bardzo atrakcyjnym hobby. Charakteryzuje się nie tylko wysokim prestiżem, lecz także znacznym stopniem egzotyczności. Siłą rzeczy przez wiele osób uważana jest za pasję, której poświęcić mogą się jedynie bardzo zamożne osoby.Jeśli jednak przyjrzeć się tematowi nieco bliżej, okazuje się, że nie wszystkie drzewka tego rodzaju są drogie. Bez trudu na rynku można znaleźć odmiany, które kosztują około 200-300 złotych. Rzecz jasna ich odpowiednio fachowa uprawa nadal jest dość kosztowna, lecz na pewno nie są to kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Bonsai ceny — najważniejsze czynniki

Jak więc widać nie każde drzewko bonsai musi być horrendalnie drogie. Powoduje to, że wiele osób zastanawia się nad tym, jakie konkretnie czynniki wyznaczają cenę takiego drzewka. Co sprawia, że jedno kosztuje kilkaset złotych, a za inne można kupić dom?Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który określa cenę takiego drzewka, jest jego jakość. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że kluczowa jest zgodność drzewka z przyjętym kanonem bonzai. Drugą sprawą jest oczywiście zdrowie takiego drzewka. Jeśli widoczne są na nim zmiany chorobowe czy też szkodniki, rzecz jasna cena drastycznie spada. Na sam koniec wiedzieć trzeba, że bardzo ważną sprawą jest to, w jakiej donicy drzewko będzie oferowane. Przyjmuje się, że w przypadku młodych drzew doniczka może stanowić nawet połowę wartości.

Czy wiek rośliny też ma znaczenie?

Oczywiście sama jakość drzewka to nie wszystko, co wpływa na jego cenę. Istnieje szereg innych czynników, które także mają dość duże znaczenie podczas procesu wyceny bonsai. O czym warto więc jeszcze wiedzieć?Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest w tym wypadku wiek danego drzewka, a także to, ile czasu zajęła jego hodowla. Najdroższe drzewko hodowane było przez kilka stuleci, więc ilość włożonej pracy była ogromna. Drzewko, które hodowanej jest od 30 lat, również będzie wyraźnie droższe niż to młode. Warto więc brać na to poprawkę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Comments are closed.