Międzynarodowe normy, których aktualnie nie brakuje na rynku, są w stanie podnieść prestiż danej firmy. Na tyle, że będzie można pomyśleć o tym, aby nawiązać współpracę biznesową z podmiotami z innych krajów. Umożliwić to może m.in. certyfikat ISO 22000. Co o takiej normie wiedzieć trzeba?
Nowe standardy jakości dla branży spożywczej
Jeżeli ktoś w skrócie chciałby opisać ISO 22000, to musi powiedzieć, że ma do czynienia z nowymi standardami, które są kontynuacją dla ISO 9001. Chyba tak naprawdę można powiedzieć, że ta pierwsza norma to takie udoskonalenie, które pozwoliło sprawić, że odbywająca się na co dzień produkcja żywności stała się jeszcze bezpieczniejsza. Z tą jednak różnicą, że ISO 22000 kładzie mocniejszy nacisk m.in. na takie elementy jak:
- konieczność skutecznego nadzoru nad dokumentacją procesów,
- większą odpowiedzialność kadry zarządzającej i kierownictwa za działania firmy zgodnie z wytycznymi normy,
- większą kontrolę nad bezpieczeństwem odnoszącym się także do łańcucha dostaw.
Dzięki temu wdrożenie pewnych standardów nie powinno stanowić problemu. Do tego żadna z organizacji, która zdecyduje się na wdrożenie ISO 22000 nie będzie miała problemu z całościowym zarządzaniem.
Czas na ISO 22000
Kiedy jest czas na to, aby zdecydować się m.in. na audyt ISO 22000? Zawsze! Nigdy nie jest na to za późno, dzięki czemu każda z firm ma szansę na to, aby podnieść poziom swojej konkurencyjności. Nawet jeżeli inne przedsiębiorstwa takiego dokumentu nie mają, nie oznacza to faktu, że nie starają się o niego. Trzeba więc wdrożyć taki proces, który może odbywać się pod nadzorem firmy DJB doradztwo, która na co dzień zajmuje się takimi działaniami.
Konsumenci świadomie podchodzą do wyboru produktów spożywczych, patrząc na to, czy mają do czynienia z czymś, co jest w stanie zapewnić im wysoki poziom bezpieczeństwa. Oni również nie bagatelizują sprawy i doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest ISO 22000. Ta międzynarodowa norma nie jest żadnym wymysłem, ale czymś co sprawia, że można wiele zyskać. Nie ma się więc co zastanawiać, aby nie okazało się, że inne przedsiębiorstwa były pierwsze.
Bezpieczeństwo produktów żywności powinno leżeć na sercu każdej organizacji, która przykłada się do tego, aby znalazły się one na rynku. Nie jest tu mowa tylko o przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale m.in. także o firmach, jakie odpowiedzialne są za zapewnienie ciągłości dostaw poszczególnych prefabrykatów, czy też żywności do sklepu.
Comments are closed.