Jedną z pierwszych oznak starzenia, która wyraźnie zarysowuje się na twarzy i wizualnie dodaje lat, są zmarszczki. Poziom zaawansowania tych zmian w dużej mierze zależy od wieku, pielęgnacji i innych czynników zewnętrznych oddziałujących na skórę. Niemniej nieestetycznie prezentujące się linie i bruzdy wraz z upływem czasu mogą stać się problematyczne. Istnieje wiele metod ich wygładzania, a dobór konkretnego sposobu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Jedną z nich jest toksyna botulinowa. Co warto o niej wiedzieć w kontekście zmarszczek?

Jak działa toksyna botulinowa na zmarszczki?

Jednym z zabiegów medycyny estetycznej jest procedura wykorzystująca toksynę botulinową. Jej iniekcja w określone obszary twarzy przyczynia się do zablokowania sygnałów nerwowych przesyłanych między mięśniami. W ten sposób ulegają rozluźnieniu i nie dochodzi do skurczów, które dodatkowo pogłębiają widoczność zmarszczek. Gdy mięsień jest miejscowo sparaliżowany, znajdująca się na jego powierzchni skóra ulega wygładzeniu.

 

Toksyna botulinowa to jedno z rozwiązań, jakie zaleca się osobom, u których wystąpiły pierwsze niepożądane zmiany zmarszczkowe. Mowa tutaj o zmarszczkach mimicznych wynikających np. z częstego uśmiechania się, marszczenia czoła, mrużenia oczu.

 

Istotną informacją jest fakt, że toksyna botulinowa ma tymczasowe działanie. Oznacza to, że po około 6-12 miesiącach zaczyna powoli zanikać i powraca całkowita ruchliwość mięśni. Można wtedy rozważyć ponowne wykonanie zabiegu, jakim jest iniekcja toksyny botulinowej, w kłopotliwe obszary twarzy.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej?

Wspomniana procedura nie należy do skomplikowanych i zajmuje około kilkunastu minut. Polega na wstrzykiwaniu z pomocą cienkiej igły omawianej substancji pod skórę. Iniekcji dokonuje się na obszarach, na których występują zmarszczki. Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza medycyny estetycznej.

 

Proces oddziaływania tej substancji na mięśnie przebiega stopniowo. Dlatego też nie od razu widoczny jest pełny efekt jej działania. Przeważnie finalny rezultat jest zauważalny po 1-2 dniach od przeprowadzenia całej procedury. Niekiedy jednak pacjent musi poczekać do kilku tygodni, by w pełni cieszyć się efektami zabiegu. To kwestia indywidualna i zależy w dużej mierze od organizmu pacjenta czy złożoności samego zabiegu.

 

Mimo że zabieg nie trwa długo, przed jego przeprowadzeniem niezwykle ważna jest konsultacja lekarska. Ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta należy przede wszystkim wykluczyć przeciwwskazania, który uniemożliwiają jego wykonanie.

Komu polecany jest zabieg iniekcji toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa jest substancją polecaną osobom, które nie wykazują żadnych przeciwwskazań do jej iniekcji, a także na co dzień chciałyby zniwelować widoczne zmarszczki. Mowa tu przede wszystkim o zmarszczkach mimicznych. Warto dodać, że prewencyjne działania w kwestii łagodzenia zmarszczek z pomocą toksyny botulinowej przeciwdziałają pogłębianiu się tych zmian, jak i pojawieniu się trudniejszych w wyeliminowaniu zmarszczek statycznych.

 

Z omawianego zabiegu korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Średni przedział wiekowy dotyczy osób od 30. do 40. roku życia. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy, najczęściej do pół roku. Po tym czasie można rozważyć ponowne przystąpienie do procedury, aby utrzymać osiągnięte efekty.

 

Wykorzystanie toksyny botulinowej w przeciwzmarszczkowych zabiegach medycyny estetycznej jest powszechne. Niemniej zabieg musi przebiegać pod okiem doświadczonego lekarza. Dopasuje on optymalną dawkę preparatu i precyzyjnie określi obszar iniekcji, by osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.

 

Czy również i Ty rozważasz umówienie się na wspomniany wyżej zabieg? Jeśli chciałbyś złagodzić widoczność zmarszczek, rozpocznij swoje przygotowania od konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi i rozmowy na ten temat z lekarzem medycyny estetycznej.

Comments are closed.