Chcesz wreszcie spełnić swoje marzenie o kupnie własnego motocykla? W takim razie warto dokładnie przyjrzeć się rynkowi ubezpieczeń! Co każdy świeżo upieczony właściciel szybkiego jednośladu powinien wiedzieć o polisach komunikacyjnych? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ubezpieczenia motocykla!

Czy muszę wykupić ubezpieczenie motocykla?

W Polsce ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe. Szczegółowe zasady ubezpieczania pojazdów mechanicznych i zakres polisy określone są w ustawie. Ubezpieczenie OC zapewnia podstawową ochronę. Zasada jest prosta: jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, nie będziesz musiał płacić za likwidację szkody z własnej kieszeni. Stracisz jedynie zniżki, a wypłatą odszkodowania pokrzywdzonej stronie zajmie się ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC obowiązuje w przypadku szkody materialnej oraz osobowej. Okrojona ochrona może zostać rozszerzona. Aby zyskać kompleksowe zabezpieczenie, wystarczy wykupić dodatkowe polisy: AC, assistance, NNW.

Jak długo obowiązuje umowa?

Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok (wyjątkiem od tej reguły jest krótkoterminowe OC, z którego można skorzystać w rzadkich, ściśle określonych przypadkach). OC na motocykl nie podlega zawieszeniu i musi mieć utrzymaną ciągłość. Zapominalscy kierowcy albo osoby szukające oszczędności słono zapłacą za swoją niefrasobliwość. Nawet jednodniowa zwłoka z kupnem polisy upoważnia UFG do nałożenia na właściciela pojazdu kary finansowej.

Ile wynosi składka?

Składka za podstawowe ubezpieczenie motocykla nie jest stała. Na jej wysokość wpływa wiele czynników, między innymi wiek i doświadczenie kierowcy, model i marka pojazdu, rok jego produkcji, moc i przebieg. Większość towarzystw daje możliwość rozbicia płatności na raty. Wybór płatności ratalnej często generuje dodatkowe koszty.

 

 

Comments are closed.