Tatuaż to ozdoba ciała, która nie musi widnieć na naszej skórze na zawsze. Obecnie istnieją metody, które pozwalają nawet na całkowite pozbycie się tuszu spod skóry. Do najskuteczniejszych należy laserowe usuwanie tatuażu z wykorzystaniem technologii laserowej. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg.

Jak usunąć tatuaż, który już się nie podoba?

Możliwość usunięcia tatuażu nikogo już dzisiaj nie dziwi. I rzeczywiście – usuwanie tatuażu nie stanowi problemu, jednak trzeba przygotować się na to, że proces ten wymaga czasu. Z pomocą lasera można skutecznie rozjaśnić rysunek na ciele i wykonać tzw. cover (nowy tatuaż na miejscu starego) lub całkowicie pozbyć się niechcianej ozdoby. Inne metody usuwania tatuażu, które jednak stosuje się już rzadziej, to: dermabrazja, głęboki peeling lub zabieg chirurgiczny (wycięcie fragmentu skóry, na którym znajduje się wzór).

Jak wygląda usuwanie tatuażu przy pomocy lasera?

Wiązka światła laserowego rozbija zawarty w skórze barwnik, którego fragmenty wchłaniane są następnie przez organizm i usuwane na drodze procesów metabolicznych. Jak zauważają eksperci z Kliniki Miracki w Łodzi, usuwanie tatuażu przynosi najlepsze rezultaty, gdy zastosuje się technologię pikosekundową, która umożliwia rozbicie barwnika na bardzo małe cząsteczki, z którymi organizm może poradzić sobie bez problemu. Impulsy emitowane przez laser pikosekundowy są dwukrotnie silniejsze niż w przypadku starszej technologii – nanosekundowej. Jego zastosowanie zmniejsza ryzyko poparzeń i powstawania blizn pozabiegowych. Technologia pikosekundowa jest skuteczna w usuwaniu większości kolorów tatuażu, w tym żółtego, czerwonego i zielonego, które stanowią problem dla innych laserów. Wyjątek stanowią tatuaże białe, których nie można usunąć żadnym laserem.

Laserowe usuwanie tatuażu wykonywane jest przez lekarza medycyny estetycznej. Przesuwa końcówką lasera po obszarze poddawanym terapii. Skóra cały czas chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Zabieg trwa od kilku (w przypadku małych tatuaży) do maksymalnie 20-25 minut. Po zabiegu skóra jest podrażniona, tworzą się na niej drobne strupki, których nie należy rozdrapywać. Po kilku tygodniach można zauważyć pierwsze efekty laseroterapii – tatuaż staje się wyraźnie rozjaśniony. Z każdą sesją laseroterapii tatuaż będzie bledszy i mniej widoczny. Dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?

Chociaż nowoczesne lasery wyposażone są w systemy chłodzące, a impulsy krótko stykają się ze skórą, zabieg może być odczuwany jako bolesny. Tak jak w przypadku wykonywania tatuażu, odczucia uzależnione są od obszaru zabiegowego – w delikatnych miejscach zabieg będzie bardziej bolesny. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i obawiasz się bólu, poproś lekarza o zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu skóra jest podrażniona – może szczypać i swędzieć. Trzeba uważać, aby jej nie podrażniać. Lekarz przepisuje specjalne maści, które przyspieszają gojenie. Należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych, czyli przede wszystkim unikać długich kąpieli, zrezygnować na kilka tygodni z basenu i bezwzględnie chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu Twoja skóra będzie goić się prawidłowo, a proces usuwania tatuażu będzie dla Ciebie mniej uciążliwy.

W razie innych pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.Comments are closed.