Każda osoba dosiadająca konia musi pamiętać, jak niebezpiecznym sportem jest jeździectwo. Aby przejażdżka na silnym zwierzęciu nie miała tragicznego finału, należy zadbać o odpowiedni stój. Najważniejszym elementem wyposażenia każdego amatora i profesjonalisty jest solidne nakrycie głowy chroniące szczególnie wrażliwą część ciała. Czym charakteryzują się nowoczesne kaski jeździeckie? Jaki model zapewni Ci najlepszą ochronę? Sprawdź!

Kaski jeździeckie kontra toczki

W sklepach jeździeckich znajdziesz dwa główne typy nakryć głowy: kaski i toczki. Toczki nie mają zaawansowanej regulacji. Wykonane są ze kruchego włókna szklanego pokrytego miękką tkaniną. Podczas treningów czy jazdy rekreacyjnej znacznie lepiej niż ozdobne nakrycia głowy sprawdzają się solidne kaski jeździeckie.

Kaski jeździeckie wykonane są z lekkich, ale solidnych materiałów (skorupa większości modeli wyprodukowana jest z poliwęglanu). Ich wnętrze wyściełane jest gąbczastym wkładem zwiększającym amortyzację i wchłaniającym pot. Nos chroniony jest przez elastyczny daszek, a komfort jazdy w upalne dni podnoszą systemy wentylacji. Idealne dopasowanie nakrycia głowy do budowy anatomicznej umożliwiają specjalne pokrętła regulacyjne.

Kupuj mądrze

Pamiętaj o tym, że dobre kaski jeździeckie przed trafieniem do sprzedaży przechodzą liczne testy. Pewną ochronę zapewnią Ci tylko certyfikowane modele z oferty  producentów specjalizujących się w produkcji kasków. Aktualne normy, które powinny spełniać kaski, to CE VG1 01.040 2014-12 oraz SEI ASTM F1163-15. Ponadto, unikaj używanych modeli, których historii nie znasz. Nawet nieznaczne, z pozoru błahe uszkodzenie skorupy albo innych elementów może sprawić, że kask nie będzie spełniał swojej funkcji.

 

 

 

Comments are closed.